مترو استانبول حمل و نقل شهروندان و توریست های این شهر را آسان کرده و امنیت مطلوبی دارد. مترو یکی از وسایل کم هزینه در استانبول بوده که طرفداران بی شماری دارد. همچنین زمان کمی را برای رسیدن به مقصد طی می کند. مترو یا همان قطار شهری یکی از مهم ترین وسایل حمل و نقل عمومی بوده که به پیشرفت شهر استانبول کمک می کند.

مترو استانبول باعث شده تا به سر تا سر این شهر توریستی سفر کرد و با پایین ترین هزینه، از جای جای استانبول دیدن نمود. مترو برای توریست ها بسیار مناسب می باشد، چرا که ممکن است با تاکسی یا به صورت پیاده کمی برای آن ها مشکل باشد. خیابان های قسطنطنیه برای گردشگران تور استانبول نا آشنا بوده و شاید گم شوند یا نام خیابان ها را فراموش کنند. به همین دلیل استفاده از مترو می تواند کمک شایانی به این عزیزان کند.

راهنمای مسافر استانبول را مطالعه کنید

چگونه می توان از مترو استفاده کرد؟

برای استفاده از مترو استانبول باید کارت مترو یا استانبول کارت (Istanbul Card) تهیه کرد. برای خرید کارت متروی استانبول می‌توان به ایستگاه فروش بلیت در فرودگاه ها، باجه های بلیت فروشی داخل ایستگاه های مترو، سفارتخانه ها، برخی از دفاتر مشاور املاک و برخی از سوپرمارکت های بزرگ شهر مراجعه نمود.

خواهید پسندید: سفر به استانبول

گردشگران می توانند برای خرید استانبول کارت به وب سایت های مخصوص فروش کارت مترو رجوع کنند و به صورت آنلاین هر تعداد که مد نظر است خریداری نمایند. مزیت خوب دیگری که این روش تهیه کارت مترو دارد، این است که در صف های طولانی احتیاجی به منتظر بودن نخواهد بود. 

قیمت کارت مترو در استانبول 1.5 دلار آمریکا یا 5 لیر ترکیه است. به پول ایران نیز 45000 تومان می شود. همچنین حد اقل شارژ کارت مترو 10 لیر می باشد که تا سقف 50 لیر می توان کارت را شارژ نمود. برای این کارت می توان از دستگاه های زرد رنگی کمک گرفت که در ایستگاه مترو یا مراکز خرید استانبول وجود دارند.

سال 2009 میلادی در استانبول این نوع کارت وارد سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه شد. در صورت داشتن کردیت کارت می‎‌توان هزینه‌های وسایل نقلیه خود را در استانبول به صورت مستقیم و بدون خرید کارت مترو پرداخت کرد، اما به دلیل تحریم شامل بسیاری از ایرانیان نمی شود.

آشنایی بیشتر با استانبول با خواندن راهنمای مسافر استانبول

کردیت کارت چیست؟

 کردیک کارتcredit card  به یک نوع کارت بانکی گفته می ‌شود که با استفاده از آن می‌توان تا سقف معینی که از سوی بانک تعیین می ‌شود، خرید کرد. به عبارت دیگر می‌توان این نوع کارت‌ها را نوعی وام دانست که دارای یک سقف محدود هستند. با این تفاوت که وام را از بانک به صورت نقدی دریافت می‌ شود، در حالی که با استفاده از این نوع کارت‌ها تا زمانی که قرض را بازگردانده شود، می توان خرید نمود.

مزایای استفاده از استانبول کارت

کارت مترو دارای مزیت های بسیاری است که می توان با همین کار از تراموا، اتوبوس، و ... استفاده نمود. مترو این کارت ها معتبر خواهد بود. 2. همچنین امکان شارژ مجدد کارت و نگهداری شارژ در آن بلامانع است. 3. ظرفیت استفاده از کارت دارای سقف بوده که تنها 5 نفر در یک زمان می توانند از این کارت استفاده نمایند.

مقاله مرتبط: متروبوس استانبول

4. اگر به طور مداوم از استانبول کارت استفاده شود هزینه برخی از سفرهای درون شهری از تخفیف بهره مند خواهد شد. 5. استفاده از کارت مترو خیلی راحت است. تمامی این موارد برای افرادی که تمایل دارند از مترو بهره مند شوند حائز اهمیت بوده و حتما به طور کامل مطالعه شود.

حس امنیت در مترو استانبول

مسیر های رفت و آمد مترو در قسمت اروپایی و آسیایی شهر استانبول قابل مشاهده هستند. سیستم حمل و نقل مترو مدرن و پیشرفته است که همین امر سبب شده تا مسافران در هنگام سوار شدن حس امنیت داشته باشند. علاوه بر آن کلیه تجهیزات ایمنی در صورت وقوع حادثه در داخل کابین ها وجود دارد.

تجهیزات ایمنی مترو شامل، سیستم اطفاء و اعلام حریق، سیستم تهویه مطبوع، سیستم برق اضطراری، کنترل تردد به وسیله سیستم های الکترونیکی، کنترل درب ها و گیت های ورودی و خروجی، سیستم آسانسور و پله برقی ها، وجود دکمه اضطراری در صورت صحبت با راننده مترو، تلفن های اضطراری، تلویزیون مدار بسته در کابین راننده، دوربین های مدار بسته در کلیه کابین ها می باشد.

بیشتر بدانید: ردپای ایرانیان در قسطنطنیه

علاوه بر این تجهیزات ایمنی، مسافران باید به یک سری نکات مهم برای در زمان منتظر ماندن برای قطار و زمان سوار یا پیاده شده از قطار، زمان حرکت قطارمترو و در نهایت نکات عمومی توجه کنند. برای راحتی شما این نکات مهم  در مطلب پایین دسته بندی شده است.

جامع ترین راهنمای مسافر استانبول

نکات مهم در هنگام منتظر ماندن برای مترو استانبول 

1-  به تابلوها و علایم ایمنی نصب شده در ایستگاه ها و داخل قطار توجه شود .
2-  با توجه به برق دار بودن ریل های قطار تحت هیچ شرایطي نبايد از روي ريل ها تردد نمود .
3-  از انداختن هر گونه شیء در داخل مسیر ریل قطار خودداری شود؛ و در صورت افتادن وسيله شخصي خود به طور اتفاقي بر روي ريل، شخصاً به برداشتن آن اقدام نکرده و از پرسنل ايستگاه کمک خواسته شود .
4-  به هشدارهای صوتی اعلام شونده از بلند گوها توجه شود . چرا که ممکن است این هشدار ها مربوط به راهنمایي افراد درخصوص وقوع حادثه در لحظه باشد.
5-در صورت مشاهده دود و یا آتش سوزی ، استفاده از آسانسورها برای جابجایي گزینه خوبی نیست. زيرا ممکن است سيستم برق آن ها در حين جابجايي به علت وجود حريق قطع شود. در صورت وجود ازدحام زياد در آن لحظه مي توان از پله ها برای فرار استفاده کرد.
6-  در صورت بروز آتش سوزی و اطلاع از نحوه استفاده از کپسول های اطفاء حریق می توان از کپسول هاي مستقر در ايستگاه ها و داخل واگن قطار جهت خاموش کردن حريق استفاده نمود . همچنين با فشردن شستي هاي اعلام حريق در محوطه ايستگاه مي توان وجود حريق را به مرکز كنترل اطلاع داد. 
7-  همیشه در قسمت پشت نوار هشدار ( زرد رنگ ) کنار سکو ها باید ایستاد .
8-  تا قبل از توقف کامل قطار نباید به آن نزدیک شد .
9 – در صورت نیاز می توان از نقشه راهنمای ایستگاه هاي مسير که مسافر را جهت رسيدن به مقصد راهنمايي مي کنند استفاده نمود .
10-  ایستگاه ها دارای محوطه سکوی مجزا ، متناسب با جهت حرکت قطار ها می باشد . از علائم موجود در ايستگاه که کمك مي كند مسافر متناسب با مقصد خود در سكوي مناسب قرار گيرد ، مي توان استفاده نمود .
11-  سرویس دهی مترو به صورت متناوب و سریع بوده و هرگز جهت سوار شدن به قطار نباید عجله کرد و از دويدن در سکوي ايستگاه جهت رسيدن به قطار نيز بايد خودداري نمود . با کمي تأمل مي توان از قطار بعدي که در راه است جهت رسيدن به مقصد بهره مند شد.

نکات حائز اهمیت در هنگام سوار یا پیاده شدن از مترو استانبول

1-  به علت وجود یک فاصله جدا کننده بین سکو و قطار در زمان ورود و یا خروج به قدم های خود بايد توجه نمود . به ويژه در شب و يا زماني که زمين مرطوب است احتمال بروز خطر زياد است .
2-  قبل از سوار شدن به قطار باید اجازه داد تا مسافرانی که قصد خروج دارند از قطار پیاده شوند.
3-  هنگامی که قطار به ایستگاه مقصد در حال نزدیک شدن می باشد ، بايد وسايل همراه خود را جمع آوري کرده و خود را براي خروج آماده نمود ، تا در زمان خروج بتوان بدون معطلي از قطار پياده شد .
4-  در زمان سوار شدن به قطار جهت جلوگیری از تجمع مسافر در جلوی یک درب و تسريع در سوار شدن ، از تمامي درب هاي قطار استفاده گردد .
5-  از همراه آوردن وسایل و بسته های حجیم و سنگین به داخل قطار خودداری شود.

نکته های دارای اهمیت در زمان حرکت قطار 

1 - به محض ورود قطار به ایستگاه و یا خروج آن ، پیغامی به صورت اتوماتيک در قطار پخش مي شود که مسافر را از موقعيت 
ايستگاه قطار آگاه مي سازد .
2- هنگام نشستن در قطار باید از قرار دادن وسایل همراه خود در راهرو قطار خودداری کرد .
3-  هنگام ایستادن در قطار  باید از دستگیره ها استفاده نمود .
4- به درب تکیه دادن در هنگام  شلوغی ممنوع است. همچنين در هنگام حرکت و توقف قطار باید از درب فاصله گرفت.

روز های ساعت کاری مترو استانبول

قطار شهری استانبول از 6 لاین ریلی برخوردار می باشد که 82 ایستگاه دارند. گردشگران و شهروندان این شهر می توانند در 7 روز هفته از مترو استفاده کنند و هیچ محدودیتی در روز های تعطیل رسمی نیز در سیستم حمل و نقل قطار شهری استانبول وجود ندارد. پس گردشگران با خیال راحت در همه روز می توانند به ایستگاه های مترو مراجعه نمایند.

قطار شهری استانبول همواره از ساعت 6:00 صبح الی 12:00 بامداد آماده خدمت رسانی به گردشگران و شهروندان استانبول می باشد. در برخی از روز ها می توان از مترو تا 1:00 بامداد استفاده کرد. این ساعت کاری خوب مترو باعث شده در هر تایم روز تا نیمه شب به گردش در شهر مشغول شد.
 

بیشتر بخوانید :
منابع :