استانبول، تنها شهر اوراسیایی جهان

استانبول و تمامی اطلاعات لازم درباره استانبول

درباره استانبول، معرفی شهر استانبول و اطلاعاتی مهم راجع به استانبول

استانبول شهری زیبا که در منطقه اوراسیا (قاره اروپا و قاره آسیا) واقع شده است. پیشینه نام استانبول برگرفته از قسطنطنیه به معنای شهرکنستانتین می باشد. در سال ١٧٧۰ میلادی سلطان مصطفی سوم عثمانی دستور داد تا روی تمامی سکه های شهر، نام اسلامبول ضرب شود و همین امر سبب شد بر سر زبان ها جاری شود. در سال ١٩٣۰ پس از تصویب شدن جمهوری ترکیه، اداره پست ترکیه نام استانبول را برای آن برگزید.

استانبول به عنوان شهری توریستی که جنبه های اقتصادی بالایی از دیگر شهر های ترکیه دارد، نام برده می شود. همچنین این که در سال ٢۰١٨ به عنوان پرجمعیت ترین شهر در ترکیه شناخته شده است. آمار تقریبی جمعیت آن به ١۵،۰۶٧،٧٢۴ می رسد. مساحت استانبول ١۵٣٩ متر مکعب می باشد.

استانبول
ماهیگیری از تفریحات شهر استانبول

استانبول به دلیل زیبایی های بی نظیر و مکان های تفریحی زیادی که دارد به عنوان یکی از شهرهای توریستی و دیدنی جهان شهرت یافته و سالانه گردشگران تور استانبول بی شماری از سرتا سر دنیا برای دیدن این شهر به ترکیه می آیند. همین امر سبب پدید آمدن هتل های استانبول شده تا مکانی برای اسکان گردشگران فراهم شود.

استانبول دومین کلان شهر در خاورمیانه است و بزرگ ترین شهر در اروپا می باشد. شهر کنستانتین به دلیل گردشگران بسیاری که دارد سومین شهر توریستی جهان نیز می باشد. علاوه بر آن وجود ساختمان ها و معماری های خاص مکان های دیدنی پایتخت فرهنگ اروپا را به رخ می کشد. دریای سیاه، دریای مرمره و تنگه بسفر در همجواری شهر هزار مسجد هستند. عنوان های هر بخش برای راحتی شما ذیل مطلب ذکر شده است.

١-تاریخ استانبول به چه زمانی بر می گردد؟

٢-موقعیت جغرافیایی استانبول چیست؟

٣-آب و هوای استانبول در ۶ ماه اول و ۶ ماه دوم

۴-دین، مذهب و زبان مردم استانبول

۵-اقتصاد استانبول، قلب اقتصاد ترکیه

۶-مراکز مذهبی استانبول جاذبه های دینی و گردشگری

٧- مراکز تفریحی استانبول را بیشتر بشناسید

٨- مراکز خرید استانبول جزئی از جاذبه ها هستند؟

٩- رستوران های استانبول و تفاوت هایی محسوس

١۰- سیستم حمل و نقل داخلی و خارجی شهر استانبول

١١-معرفی هتل ای استانبول از لوکس تا ارزان

تاریخ استانبول به چه زمانی بر می گردد؟

شهر استانبول یا همان کنستانتین در سال ۶۶٧ قبل از میلاد توسط یونانی ها بنا شد. یونانی ها به دلیل افتخار پادشاهی، نام این شهر را بیزانتیوم گذاشتند. چندی بعد، جنگ هایی بین امپراتوری ایران در دوره هخامنشی، داریوش بزرگ و امپراتوری یونانیان در گِرفت که نتیجه این جنگ ها پیروزی ایران بود.

استانبول
نمایی از دریای مرمره در شهر کنستانتین

بیزانس یا همان استانبول تا سال ١٩۶ میلادی تحت سلطه ایرانی ها بود اما بعد ها توسط رومی ها ایران مغلوب شد و این شهر به دست رومیان افتاد. در سال ٣٣۰ میلادی سوق الجیشی رومی، شهر بیزانتیوم را به عنوان پایتخت روم شرقی انتخاب کرد و نام آن را روم جدید گذاشت. پس از مرگ سوق الجیشی این شهر قسطنطنیه نامیده شد.

در سال ١۴۵٣ میلادی سلطان محمد دوم فاتح، قسطنطنیه را فتح کرد و رومیان را شکست داد. شلیک توپی که سبب شد دیواره های قسطنطنیه را تخریب کند حفره بزرگی را ایجاد کرد که همین امر سبب شد به داخل شهر آمده و رومیان را قتل عام کند. بعد ها این حفره به توپکاپی معروف شد. سلطان محمد فاتح این شهر را به عنوان پایتخت سوم امپراتوری عثمانی برگزید.

سلطان محمد فاتح در دوره سلطنت خود به سنان آغا معمار معروف آن دوره دستور داد تا مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، بازار استانبول، مدارس، حمام ها و بناهای مهم دیگری را با سبک معماری خاص اسلامی و عثمانی بسازد. سال ها بعد در سال ١٩٢٣ هنگام تشکیل جمهوری کشور ترکیه، پایتخت از استانبول به آنکارا تعویض گردید. اما شهر استانبول موقعیت تجاری خود را از دست نداد و هنوز که هنوز بزرگ ترین شهر ترکیه است.

استانبول
گردشگران در شهر استانبول

موقعیت جغرافیایی استانبول چیست؟

موقعیتی که شهر استانبول در آن قرار دارد نزدیک گسل آناتولی شمالی می باشد که در طی سال ها، زلزله های شدیدی موجب تخریب بناهای تاریخی این شهر شد. این زلزله ها سبب شده تا نزدیک چندین هزار نفر جان و مال خود را از دست داده و آواره شوند. همانطور که ذکر شد این شهر در دوقاره آسیا و اروپا قرار دارد که سبب خاص بودن آن شده است.

استانبول از لحاظ موقعیت جغرافیایی به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تبدیل می شود. این شهر از قسمت شمالی به دریای سیاه و از جنوب غربی به تنگه بسفر و سپس به دریای مدیترانه می رسد. این دو قسمت شهر به وسیله یک پل بزرگ به هم متصل می شوند که بیش از ١۵ میلیون شهروند در آن زندگی می کنند.

۶۵ درصد شهروندان استانبول در قسمت اروپایی و ٣۵ درصد مردم در قسمت آسیایی زندگی می کنند. یکی از مهم ترین نکته هایی که درباره استانبول وجود دارد، افزایش جمعیت ۵ برابری آن می باشد که در نوع خود بی نظیر است. در ادامه با آب و هوا و اقتصاد این شهر دیدنی و جذاب آشنا خواهید شد.

استانبول
آسمان آبی شهر قسطنطنیه

آب وهوای استانبول ۶ ماه اول مرطوب، ۶ ماه دوم سرد و خشک

آب و هوای استانبول در ۶ ماه اول سال (فصل های بهار و تابستان) مرطوب است. در این برهه زمانی تنها می توان شب ها به خیابان های شهر هزار مسجد آمد و مکان های دیدنی را مشاهده کرد. اما در پاییز و زمستان این اتفاق بر عکس بوده و هوا بسیار سرد است و برف و بارندگی به وفور از آسمان می ریزد.

فصل پاییز و زمستان پیشنهاد ما به شما برای سفر به استانبول نیست، چرا که ممکن است در گیر بارندگی های زیاد  و سنگین شوید. به همین علت امکان بازدید از مکان های تفریحی و دریا بسیار کم خواهد بود. اما در فصل بهار و تابستان هوا همیشه عالی بوده و آنقدر گرم نخواهد بود که گرمازده شوید.

به ‌طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌ های مختلف زمستان بین ۷ درجه تا ۹ درجه سلسیوس است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است؛ اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد. غالباً این بارش در بین ماه‌ های دسامبر و مارس رخ می‌دهد.

استانبول
پرچم بر افراشته ترکیه

دین، مذهب و زبان مردم استانبول

دین و مذهب اولیه در شهر استانبول مسیحیت بوده که به دلیل پادشاهی کنستانین امری طبیعی است. بعد فتح ترکیه توسط عثمانی ها در اوایل قرن یازدهم میلادی اکثریت مردم این کشور به دین اسلام پناه بردند. چراکه حاکمان عثمانی دین اسلام را به عنوان دین اصلی و قانون این کشور مطرح کردند.

اکثر مردم کشور ترکیه و استانبول اهل سنت هستند و ١۵ درصد مردم  این کشور خصوصا کّرد های شرقی از مذهب شافعی پیروی می کنند. ٧.۵ میلیون جمعیت ترکیه از علویان هستند که یک سوم این جمعیت در شهر استانبول زندگی می کنند. جمعیت کمی هم به دین لائیک معتقد هستند.

زبان رسمی مردم کشور ترکیه و شهر استانبول،  ترکی می باشد. این زبان جزء با قدمت ترین زبان های جهان محسوب می شود. زبان ترکی برگرفته از گروه اورال – آلتانی می باشد. در برخی نقاط مثل جنوب شرقی اروپا، منطقه هایی در خاورمیانه، شمال غربی ایران و ... به زبان شیرین ترکی مسلط هستند. اما زیر شاخه هایی از زبان ترکی وجود دارد که این مناطق با این زبان ها صحبت می کنند. این زبان ها شامل: ترکی ترکمنی، ترکی آذربایجانی، ترکی اویغوری، ترکی قرغیزی، ترکی اوغوز و ... می شود.

زبان ترکی مردم شهر قسطنطنیه و کشور ترکیه؛ ریشه از زبان ترکی اوغوز دارد که در قرن یازدهم توسط سلجوقیان وارد زبان آناتولی شد. تا کنون برخی از لغات عربی و فارسی نیز به زبان ترکی اضافه شده اند. پس از جمهوری ترکیه الفبای ترکی دوباره تغییر یافت. برخی از لغات لاتین بعدا به آن ضافه گردید.کلمات و لغات ترکی از سال ١٩٢٨ به صورت فونتیک نوشته و خوانده می شود.

استانبول
اقتصاد ترکیه

اقتصاد استانبول، قلب اقتصاد ترکیه

شهر استانبول از نظر اقتصادی، قلب تپنده اقتصاد ترکیه به شمار می رود. این شهر به دلیل راه های مواصلاتی زمینی و دریایی فوق العاده مورد توجه بوده است. محله لِونت یک منطقه تجاری است که برای بیزینس مَن ها، بسیار حساس می باشد. طبق آخرین آمار تولید ناخالص داخلی شهر هزار مسجد بیش از ٣٣٢ میلیارد دلار بوده است.

شهر هزار مسجد یا همان قسطنطنیه در سال ٢۰١٣ ٣٧ میلیاردر داشت که در این سال رتبه ۵ جهانی را از آن خود کرده بود. اقتصاد استانبول طی سال های ١٩٩۰ تا ١٩٩٨ بسیار سقوط کرد که البته دلیل آن بحران مالی آسیا بود. اما مهم ترین ضربه ی اقتصادی و بشری به این شهر زمانی اصابت کرد که زلزله ای عظیم در منطقه kocaeli رخ داد و تلفات جانی و مالی بسیاری را در پی داشت.

صنعت شهر قسطنطنیه

شهر کنستانتین یا همان قسطنطنیه قطب اصلی صنعت در کشور ترکیه است. شهر هزار مسجد ٢۰ درصد از نیروی کار ترکیه را استخدام می کند و سهم آن از کل صنایع کشور ترکیه ٣٨ درصد می باشد. این شهر تاریخی ۵۵ درصد از تجارت کالا و اجناس ترکیه را تامین و بیش از ٢١ درصد تولید ناخالص ملی کشورش را تولید می کند.

مهم ترین و بزرگ ترین کارخانه های کشور ترکیه در شهر ذکر شده قرار گرفته اند. از صنایع زراعی و صنعتی این شهر و استان هایش می توان به روغن زیتون و زیتون، ابریشم، تنباکو، پنبه، الکترونیک، شیشه، نساجی و پوشاک، موارد فلزی، چرم، مشروبات الکلی، فرآورده های نفتی و فرآوری غذایی اشاره کرد.

صنعت داروسازی نیز از دیگر صنایع وابسته به اقتصاد استانبول است که در محله لِونت واقع می باشد. شرکت داروسازی eczacibasi در سال ١٩۵٢ افتتاح شد و ١٣۴ شرکت دارویی در این شهر و کشور ترکیه فعالیت می کنند.

صنعت گردشگری، زیر مجموعه اقتصاد در استانبول

یکی دیگر از مهم ترین منابع درآمدی شهر استانبول، صنعت گردشگری آن می باشد که با بیش از ٢٣ میلیون و ١۴٨ هزار مسافر، یکی از شهرهای پرگردشگر در جهان است. وجود جاذبه هایی همچون مسجد سلطان احمد، مسجد ایا صوفیه، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه و ... سبب شده تا این شهر فوق العاده جذاب باشد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، سالن های کنفرانس شهر استانبول از دیگر منابع درآمدی این شهر است. با برگزاری کنفرانس ها و همایش های بین المللی خیلی مهم در این شهر، آن را به بهشتی برای جلسات و رایزنی ها تبدیل کرده است. نمایشگاه بین المللی ١۵۰۰۰۰ متر مربع مساحت داشته و بسیاری از جلسات و همایش ها و نمایشگاه ها در این مکان برگزار می شود.

مراکز مذهبی استانبول، جاذبه هایی دینی و گردشگری

مراکز مذهبی استانبول با این که از نظر دینی جایگاه ویژه ای دارند، ولی به گونه ای نیز مکان تفریحی و گردشگری نیز به شمار می روند. این مساجد و مکان های مذهبی به دلیل ساخت معماری و تزئینات داخلی آن ها فوق العاده محبوب هستند. در این بخش از مطلب با بهترین و محبوب ترین مکان های مذهبی شهر هزار مسجد آشنا خواهید شد.

استانبول
مسجد ایا صوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه استانبول، نگینی به جا مانده از دین ارتودکس

مسجد ایا صوفیه یکی از مکان های مذهبی و گردشگری در این شهر است که بسیار مورد توجه گرشگران می باشد. این مسجد فوق العاده زیبا، نگینی به جا مانده از دین ارتودکس و روم باستان می باشد. این مسجد بیش از ١۰۰۰ سال بزرگ ترین کلیسا در جهان بود که بعد از شکل گیری یک کلیسا در اسپانیا، لقب بزرگ ترین کلیسا از آن گرفته شد.

مسجد ایا صوفیه استانبول تا سال های سال برای دین مسیحیت و ارتودکس کاربری داشت. تا این که در زمان سلطان محمد فاتح تبدیل به مسجد شد. همانطور که ذکر شد عثمانی ها مسلمان بودند و برای ساخت مسجد از یکدیگر پیشی می گرفتند. همین اتفاق سبب شد تا کلیسای ایا صوفیه با تغییر کاربری و پوشاندن نقش و نگارهای داخلش، مکانی برای عبادت مسلمین شد.

کلیسای ایا صوفیه استانبول در طی سال های حکومت عثمانی ها، مورد مرمت های فراوانی قرار گرفت و نماهای داخلی آن از نگاره عیسی مسیح و مریم مقدس به نگاره هایی از نام الله تغییر یافت. پس از به جمهوری رسیدن کشور ترکیه، این مسجد رسماً تعطیل شد و به موزه ای تبدیل گشت تا گردشگران تور استانبول بتوانند تاریخ و تمدن را به صورت زنده مشاهده کنند.

استانبول
نمایی از مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول معروف به مسجد بلو یا آبی

مسجد سلطان احمد استانبول از دیگر مکان های مذهبی این شهر است که فوق العاده معروف بوده و دقیقاً مقابل کلیسای ایا صوفیه قرار دارد. شاید بپرسید دلیل این اتفاق چیست؟ در پاسخ خواهیم گفت، زمانی که سلطان محمد استانبول را فتح کرد با دیدن کلیسای ایا صوفیه و معماری خاص آن تصمیم گرفت معماری عثمانی را نیز به رخ جهانیان کشد. از این رو با الگو برداری از مسجد ایا صوفیه دستور داد مسجد آبی ساخته شود.

مسجد سلطان احمد یا همان مسجد بلو با معماری اسلامی و عثمانی، شبیه به ایا صوفیه ساخته شد که حتی برخی گردشگران تور استانبول این ٢ مسجد را با هم اشتباه می گیرند. اما مسجد سلطان احمد مناره هایی بیشتر از کلیسای ایا صوفیه دارد و نشان تفاوت آن با دیگر مساجد ترکیه است. زمانی که این مکان مذهبی ساخته شد مناره هایش با مناره های مسجد مکه یکی بود که سبب اشفته شدن شیوخ گردید. سلطان محمد بعد از این قائله دستور داد مناره ای دیگر برای مسجد مکه بسازند تا از تمامی مساجد در جهان متمایز باشد.

مسجد فاتح استانبول یادگاری از سلطان محمد عثمانی

مسجد فاتح یا فاتیح از مکان های مذهبی خیلی مهم در شهر استانبول به شمار می رود که شهروندان اهمیت فراوانی به آن می دهند. مسجد فاتح یادگاری از سلطان محمد عثمانی است که در منطقه تاریخی و اروپایی فاتیح قسطنطنیه واقع شده است. سبک معماری داخلی آن باروکی می باشد و از چندین مکان شکل گرفته است.

مسجد فاتح کنستانتین دارای مدرسه، مطبخ خانه، فروشگاه، کتابخانه، شفاخانه و ... می باشد که برای رفاه مردم در آن زمان ساخته شده است. این مسجد دارای گنبد مرکزی بوده و از ٢ نیم گنبد جدا شکل گرفته است. همسایگی این مسجد تاریخی با کاخ توپکاپی سبب شده تا همواره مورد توجه گردشگران و شهروندان باشد.

مسجد سلیمانیه استانبول، یادگاری از سلطان سلیمان و همسرش

محال ممکن است نام سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان را نشنیده باشید. بله این ٢ نفر از چهره های تاثیر گذار حکومت عثمانی بودند که یادگاری بسیار بزرگی از خود به جا گذاشته اند. این یادگاری مسجد سلیمانیه است که به دستور سلطان سلیمان ساخته شده است. در این مسجد از معمار سینان بهره گرفته شده که طراحی بی بدیلی از معماری را به نمایش گذاشته است.

مسجد سلیمانیه گنبدی ۵٣ متری با قطر ٢٧ سانتی متری دارد که یکی از بزرگ ترین گنبد ها است. در این مسجد ۴ مناره (گلدسته) تعبیه شده و از دیگر امکانات موجود در این مسجد می توان به حمام عمومی، آشپزخانه، مدرسه، کتابخانه و ... اشاره کرد. ناگفته نماند تک دختر و پسران سلطان سلیمان در پشت این مسجد مدفون شده اند.

مراکز تفریحی و گردشگری استانبول را بیشتر بشناسید

مراکز تفریحی و گردشگری استانبول به قدری بالا است که وصف تمام آن ها در این چهارچوب نمی گنجد. اما جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در این مطلب سعی کرده ایم تا به مهم ترین و شاخص ترین مکان های تفریحی و گردشگری استانبول اشاره نیم تا بتوانید آکاهی خوبی از آن ها را کسب کنید.

استانبول
آب انبار باسیلیکا سیسترن قسطنطنیه

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول و عظمتی باشکوه

شاید با خود بگویید آب انبار، مگر چقدر می تواند مورد اهمیت باشد. اما د مورد آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول باید بگوییم این آب انبار یکی از مهم ترین تامین کننده های آب شرب مردم استانبول قدیم بوده است. زمانی که شما وارد این انبار می شوید درخواهید یافت در یک قصر با شکوه قدم گذاشته اید. زیرا ستون هایی بلند قامت و البته برعکس را خواهید دید که در نوع خود شگفت آور هستند.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول در زمان امپراطوری بیزانس ساخته شد که سنگ نگاره هایی از چهره مدوسا به صورت برعکس طراحی شده است. دلیل این مسئله هم مقاومت بیشتر ستون ها برای تحمل بنا می باشد. این آب انبار به قدری با شکوه و با عظمت است که تنها می توان با مراجعه حضوری، این همه شوکت را دریافت.

کلیسای چورا استانبول، خاص ترین مکان برای مسیحیان

کلیسای چورا استانبول از دیگر مکان های تفریحی و گردشگری در شهر هزار مسجد است که فوق العاده محبوب مسیحیان می باشد. این کلیسای دوست داشتنی است که در قرن ۵ هجری ساخته شده است. معماری زیبا و چشمگیر دوران بیزانس و نگارگری های داخل آن سبب شده تا مکانی ایده آل برای ثبت عکس هایی جذاب باشد. دیدن داستان های عیسی و مسیح و عهد جویان نیز از دیگر جذابیت های این کلیسا می باشد.

شاید بپرسید نام کلیسای چورا استانبول از چه نامی گرفته شده است؟ در پاسخ باید بگوییم چورا در زبان یونانی به معنی کشور است و این مکان تاریخی نیز بیرون بودن از دیوارهای قسطنطنیه قرار دارد. موزائیک های افسانه ای در این کلیسا از دیگر جاذبه های این مکان می باشد.

برج گالاتا استانبول تفریحگاهی عاشقانه

یکی دیگر از مکان های تفریحی و گردشگری استانبول برج گالاتا می باشد که تفریحگاهی عاشقانه می باشد. در این برج که یکی از گران ترین مکان های تفریحی و گردشگری در شهر استانبول است می توانید قرار های رمانتیک و عاشقانه را در این مکان برگزار کنید. این برج با طراحی برتر امپراطوری بیزانس ساخته شده و یکی از نمادهای شهر استانبول به شمار می رود.

برج گالاتا استانبول این امکان را به شما می دهد تا شام های فوق العاد لذیذ و خوشمزه را در مکانی سفارشی نوش جان کنید و خاطره هایی عاشقانه برای خود رقم بزنید. در این برج می توانید هم از طریق آسانسور و هم از طریق راه پله های سنگی به آن دست پیدا کنید و غروب آفتاب را به نظاره بنشینید.

استانبول
میدان هیپودروم قسطنطنیه

میدان هیپودروم استانبول، جاذبه ای ١۰۰۰ساله

میدان هیپودروم یکی از تفریحات رایگان استانبول به شمار می رود که قدمتی بیش از ١۰۰۰ سال دارد. این میدان یکی از مهم ترین میادین شهر بوده که اسب ها و ارتش های بسیاری درآن مستقر می شده اند. دلیل نامگذاری این میدان هم به همین دلیل بوده و یکی از جاذبه های شهر هزار مسجد به شمار می رود.

میدان هیپودروم استانبول از دیرباز تا کنون مورد توجه گردشگران تور استانبول بوده و یکی از مکان ها برای تفریح به شمار می رود. این میدان دارای ستونی بلند است که ارتفاعی چند متری دارد.  این میدان به هتل های بسیاری نزدیک می باشد که یکی از مزیت های آن به شمار می رود.

مراکز خرید استانبول آیا جزئی از جاذبه ها هستند؟

سوالی بسیار به جا پرسیده شد، برخی از مراکز خرید استانبول در واقع مکانی تفریحی و گردشگری هستند که بسیاری از موزه ها را درون خود دارند. البته بعضی از آن ها هم دارای شهربازی هستند و فودکورت های فراوانی دارند. در این بخش می خواهیم شما را با بهترین مراکز خریداستانبول آشنا نماییم.

 

مرکز خرید فروم استانبول، جاذبه ای تجاری

یکی از بازار های مهم در شهر استانبول مرکز خرید فروم می باشد که علاوه بر کاربری تجاری، کاربری تفریحی نیز دارد. در این مرکز خرید شهر هزار مسجد موزه های مختلفی وجود دارند که از جمله آن ها می توان به موزه یخی یا همان موزه هیکل، موزه ژوراسیک لند و ... اشاره کرد.

مرکز خرید فروم استانبول برندهای معتبر و معروفی را درون غرفه های خود عرضه می کند که فوق العاده زیبا هستند. اگر در زمان گشت و تفریح احساس گرسنگی کردید، بیش از ١۰ رستوران در این بازار وجود دارد که نیاز شما را به خوبی رفع می کند. این بازار در خیابان نیشانتاشی قرار دارد.

استانبول
مرکز خرید استانبول مال

استانبول مال، مکانی برای تفریح و خرید

استانبول مال، مجلل ترین بازار استانبول است که برای بازدید از آن شاید یک هفته هم زمان کمی برای دیدن آن باشد. این مکان تفریحی و مجلل در بدو ورود، چشمان شما را محو خود می کند. این بازار بیش از چند صد غرفه دارد که برندهایی همچون زارا، لویی ویتون، آدیداس، نایک و ... مشغول به فعالیت هستند.

استانبول مال بیش از چندین رستوران و فود کورت دارد که نیاز شما از این بابت را رفع می کند. شهربازی مویی پارک یکی از بزرگ ترین شهربازی های اروپا می باشد. این شهربازی مهیج ترین دستگاه های بازی را دارد که سبب شادی تمامی سنین می شود. علاوه بر این مورد می توانید از ۴ طبقه آن، خرید هایی عالی از البسه زنانه، بچه گانه، مردانه و ... را خریداری نمایید.

مرکز خرید جواهر، بازاری قیمت مناسب و لوکس

مرکز خرید جواهر استانبول یکی دیگر از بازارهای مشهور و مهم در این شهر است که علاوه بر لوکس بودنش، بازاری قیمت مناسب نیز محسوب می شود. این مرکز خرید در سال ٢۰۰۵ افتتاح شده و یکی از پر مخاطب ترین بازارهای استانبول است. زمانی که به این مرکز خرید مراجعه کنید درخواهید یافت که فوق العاده مجلل و دیدنی است.

بازار جواهر استانبول علاوه بر پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات، لوازم خانگی و ... را نیز ارائه می دهد. در این بازار شهربازی فان لب وجود دارد که یکی از شهربازی های محبوب در جهان است. مارک های لیوایز، اسپریت، آدیداس، زارا و ... از جمله برند هایی هستند که در این بازار ارائه می شوند.

از کدام بازار استانبول لباس شب بخریم؟

سوالی بسیار به جا پرسیده شد، پیشنهاد ما به شما این است که از خیابان عثمان بِی و نیشانتاشی خرید کنید. این خیابان ها دارای بهترین برندهای معروف لباس هستند که فوق العاده زیبا می باشند. البته هزینه ی خرید در این خیابان ها بسیار گران است و برای خریدی مناسب تر پیشنهاد دیگری داریم.

خیابان باکرکوی، قیمت مناسب ترین خیابان استانبول است که لباس شب هایی شیک و مناسب دارد. زمانی که شما به این خیابان بروید از دیدن مغازه هایی رنگارنگ لذت خواهید برد و مسلماً خریدی عالی خواهید داشت. خیابان بغداد از دیگر بازارهای لباس شب قیمت مناسب در استانبول است که می توانید به آن نیز مراجعه کنید.

رستوران های استانبول و تفاوت هایی محسوس

مگر می شود به شهر هزار مسجد سفر کرد و از غذاها و شیرینی های خوشمزه اش نچشید. در این شهر همانطور که جاذبه هایی رنگارنگ وجود دارد، رستوران های متفاوتی نیز وجود دارد که از یکدیگر محسوس هستند. همین امر سبب شد تا در این قسمت از مطلب به شرح رستوران های شهر استانبول بپردازیم تا در بهترین مکان ها غذای خود را نوش جان کنید.

رستوران کِی اِف سی استانبول و مرغ های کنتاکی

مسلما نام مرغ سوخاری که به میان بیاید تمام ذهن به سمت رستوران های زنجیره ای کِی اِف سی کشیده می شود. صاحب این رستوران یک مرد آمریکایی بود که با اختراع آن توانست خود را زبانزد خاص و عام کند. این رستوران خوب در بازار فروم استانبول قرار دارد و فوق العاده محبوب می باشد.

رستوران کِی اِف سی استانبول علاوه بر مرغ های کنتاکی دیگر غذاهای فست فودی مانند پیتزا، هات داگ ها، چیز برگر، قارچ و پنیر و ... را نیز عرضه می کند. زمانی که شما مشغول گشت و تفریح در بازار فروم هستید و احساس گرسنگی کردید، می توان به رستوران کِی اِف سی مراجعه نمایید.

استانبول
رستورا و کافه مادو استانبول

رستوران و کافه مادو استانبول مشهور ترین کافی شاپ شهر

کافه رستوران مادو استانبول یکی از بهترین و مشهور ترین رستوران کافه های استانبول است که انواع غذاهای فست فودی و نوشیدنی های مختلف را با بهترین قیمت ارائه می دهد. در این رستوران کافه شما می توانید طعم خوش قهوه های ترکی و فرانسوی و ... را به خوبی بچشید.

کافه رستوران مادو در خیابان استقلال قرار گرفته که یکی از پر جنب و جوش ترین خیابان های شهر است. خیابان استقلال به میدان تکسیم نیز دسترسی آسانی داشته و بسیاری از هتل های استانبول نیز در همین منطقه وجود دارد. اگر به دنبال مکانی عاشقانه هستید پیشنهاد می کنیم کافه مادو را فراموش نکنید.

رستوران بالیکچین صباحاتین، برترین رستوران دریایی استانبول

رستوران بالیکچین صباحاتین یکی از رستوران های برتر دریایی شهر بیزانس به شما می رود. این رستوران توسط مردی اداره می شود که شغل آن ماهیگیری بوده و در حال حاضر نیز انواع غذاهایش را با صید تازه ارائه می کند. کیفیت بالای غذاها سبب شده تا علاوه بر شهروندان استانبولی، گردشگران تور استانبول نیز عاشق این مکان شوند و برای صرف غذا به آن مراجعه کنند.

رستوران بالیکچین صباحاتین استانبول از فضایی فوق العاده مدرن برخوردار است که سبب لذت بخش شدن صرف غذا می شود. منوی رستوران صباحاتین فوق العاده متنوع بوده و برای میهمانان خود عالی ترین غذا با کیفیتی بالا را عرضه می کند. در این رستوران شما می توانید یک میز را رزرو کرده و دوستان و خانواده خود را سورپرایز نمایید.

استانبول
فرودگاه صبیحه گوکچین در استانبول

سیستم حمل و نقل داخلی و خارجی شهر استانبول

سیستم حمل و نقل داخلی و خارجی شهر استانبول یکی از مهم ترین نکات راهنمای مسافر استانبول است. در این بخش مطلب شما با سیستم حمل و نقل عمومی همچون قطار، اتوبوس و تاکسی و حمل و نقل خارجی نظیر فرودگاه و راه آهن استانبول آشنا خواهید شد. البته مطالب دقیق تر درباره هر کدام از موار ذکر شده در صفحاتی جدا، توضیح داده شده است.

فرودگاه آتاتورک و صبیحه گوکچین استانبول

فرودگاه آتاتورک سومین فرودگاه شلوغ اروپا بود که بعد از کمبود ظرفیت ها، نتوانست پاسخگوی بسیاری از مسافران باشد. همین امر سبب شد تا از مکان دیگری برای فرودگاه در این شهر استفاده شود. فرودگاه آتا تورک بعد از ساخت فرودگاه صبیحه گوکچین فقط کاربری باربری داشته و تمامی مسافران از فرودگاه صبیحه گوکچین جا به جا می شوند.

فرودگاه صبیحه گوکچین مدرن ترین و بزرگ ترین فرودگاه استانبول است که خدماتی عالی را ارائه می دهد. در این فرودگاه خدماتی همچون ترانسفر مسافر، مکانی برای استراحت، صرافی، رستوران و کافی شاپ و ... ارائه می شود تا گردشگران تور استانبول در زمان ورود به فرودگاه بتوانند رفاهی کامل را تجرب کنند. از فرودگاه صبیحه گوکچین تا فرودگاه آتاتورک فاصله ای ٢٢ کیلومتری وجود دارد.

استانبول
مترو استانبول

مترو استانبول و ٢ خط فعال

از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی که فوق العاده محبوب است می توان به مترو استانبول اشاره کرد. مترو شهر هزار مسجد از ساعت ۶:١۵ صبح تا نیمه شب باز بوده و ٢ خط قطار شهری در آن مشغول به فعالیت هستند. این ٢ خط به هم متصل نیستند و در منطقه اروپایی و آسیایی استانبول تردد دارند.

قسمت آسیایی مترو به دلیل این که دسترسی به فرودگاه صبیحه گوکچن ندارد مورد توجه گردشگران نیست. ایستگاه آکسارای نیز مهم ترین ایستگاه مترو به شمار می رود چون به فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچین نیز دسترسی دارد. از ایستگاه ذکر شده می توانید به میدان تکسیم و دیگر مناطق شهر، دستری آسانی داشته باشید.

اتوبوس و تاکسی در قسطنطنیه

اتوبوس، تاکسی، تراموا از روش های حمل و نقل عمومی در استانبول هستند. این وسایل حمل و نقل عمومی شما را به جای جای شهر استانبول می برند. در میان این وسایل حمل و نقل عمومی، تراموا بسیار مشهور تر است. تراموا شما را در ایستگاه های نزدیک به هم پیاده کرده و امکان دسترسی به تمام نقاط شهر را فراهم می کند.

تاکسی نیز برای حمل و نقل استفاده می شود که البته به دلیل هزینه بیشتر زیاد مورد توجه گردشگران تور استانبول نبوده است. تاکسی های استانبول هزینه ها را با لیر محاسبه می کنند که شاید برخی گردشگران لیر نداشته و در صورت چنین اتفاقی به مشکل برخورد می کنند. پس جهت راهنمایی های بیشتر، می توانید به راهنمای مسافر استانبول مراجعه نمایید.

استانبول
فونیکولار از دیگر راه های حمل و نقل عمومی کنستانتین

معرفی هتل های استانبول لوکس و ارزان

هتل های استانبول نیز همانند جاذبه های شهر هزار مسجد فوق العاده زیاد است. از این رو نام بردن تمامی این هتل ها کار آسانی نیست ولی مطلب دانستنی هتل استانبول می تواند برای شما مفید باشد. در بخش انتهایی این مطلب جامع، می خواهیم به معرفی هتل های لوکس و ارزان استانبول بپردازیم تا شما با آن ها کمی آشنا شوید و در زمان رزرو بهترین انتخاب را داشته باشید.

هتل چراغان پالاس کمپینسکی استانبول، اقامتی در کاخ

هتل چراغان پالاس کمپینسکی استانبول لوکس ترین و خاص ترین هتل در شهر بیزانس است که قیمتی فوق العاده گران دارد. این هتل دیدنی و خاص اقامتی در کاخ را به شما هدیه می دهد. زیرا این هتل در زمان های گذشته، کاخ پادشاهان عثمانی بوده و از اجسام تاریخی نیز برخوردار می باشد. با اقامت در این هتل ۵ ستاره و لاکچری مطمئناً اقامتی فوق العاده را تجربه خواهیدکرد.

استانبول
هتل چراغان پالاس کمپینسکی استانبول

هتل فورسیزن بسفوروس استانبول، کاخ موزه ای زیبا

هتل فورسیزن بسفوروس استانبول از دیگر هتل های ۵ ستاره و جذاب این شهر می باشد که در واقع کاخ موزه ای زیبا است. این هتل در تنگه بسفور قرار گرفته و چشم اندازی فوق العاده دیدنی به آن دارد. این هتل خاص و دیدنی اشیاء عتیقه ای را درون خود قرار داده که می توانید سفر خود را خاص تجربه نمایید. این هتل از نظر قیمت گران بوده ولی می توان با مراجعه به سایت استانبولیار با کمترین نرخ  آن را رزرو نمایید.

هتل رادیسون بلو شیشلی استانبول و خیابانی زنده

هتل رادیسون بلو شیشلی استانبول، هتلی فوق مجلل که در منطقه شیشلی قرار گرفته و به خیابان زنده نیشانتاشی فوق العاده نزدیک می باشد. در خیابان نیشانتاشی شما می توانید انواع برندهای مد و پوشاک را بیابید. خدماتی که در این هتل ۵ ستاره و جذاب ارائه می شود در کلاس جهانی بوده و تمام میهمانان هتل با رضایت خاطر آن را ترک کرده اند. پس با این تفاسیر درخواهید یافت که اقامت در این هتل بسیار گران بوده ولی نگران نباشید، چون استانبولیار همراه شما است.

استانبول
هتل فورسیزن بسفوروس قسطنطنیه

هتل پراپالاس استانبول و اقامتی فوق العاده خاص

هتل پرا پالاس استانبول یکی دیگر از هتل های محبوب و دوست داشتنی در شهر استانبول است که می توانید با قیمتی مناسب آن را رزرو نمایید. این هتل استانبول اقامتی فوق العاده خاص را به شما هدیه می دهد. فضای داخلی هتل به قدری زیبا است که شما محو تماشای آن خواهید شد. در این هتل خدماتی بسیار مدرن همراه با یک کتابخانه فوق العاده بزرگ ارائه می شود که سبب ویژگی های برتر آن شده است.

هتل بلوتوآنا استانبول ٣ ستاره ای ارزان و با کیفیت

هتل بلوتوآنا استانبول ٣ ستاره ای ارزان است که از کیفیتی بالا برخوردار می باشد. در این هتل استانبول شما اقامتی بسیار عالی خواهید داشت، چون هم هزینه ای مکفی پرداخت خواهید کرد هم خدمات و امکاناتی بالا را دریافت خواهید نمود. با انتخاب این هتل ٣ ستاره در منطقه تاریخی سلطان احمد قرار خواهید گرفت که به بسیاری از مکان های دیدنی شهر مانند کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد و کلیسای ایاصوفیه دسترسی خواهید داشت.

استانبول
هتل بلوتو آنا استانبول

هتل پکس استانبول همسایه کلیسای سنت آنتونی

یکی دیگر از هتل های ارزان استانبول که در منطقه لوکس بی اغلو واقع شده، هتل پکس می باشد. این هتل ارزان تنها ٣۰۰ متر از کلیسای سنت آنتونی دور می باشد. باغی وسیع، تراس و لابی زیبا از جمله شاخصه های این هتل قیمت مناسب استانبول می باشند. اگر به دنبال اقامتی مقرون به صرفه هستید پیشنهاد استانبولیار به شما هتل پکس استانبول است. دسترسی به میدان تکسیم و دیگر جاهای مهم استانبول ویژگی هتل بر شمرده می شود.