خیابان استقلال خیابانی که به وفور نام آن در سایت های گردشگری و تور استانبول و هتل های نزدیک به آن و سایت های خبری قابل رویت است. خیابان استقلال قدیمی ترین خیابان شهر استانبول می باشد و بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

ساختمان هایی که برخی متعلق به دوره عثمانی و برخی سالیانی دور از دیگر حکومت های کشور ترکیه و سنگفرش خیابان و نزدیک بودن به قدیمی ترین ایستگاه مترو در جهان از جاذبه های معماری خیابان استقلال می باشد.

خیابان استقلال استانبول، اعیان نشین در گذشته

خیابان استقلال زمانی منطقه ای اعیانی بوده، محل گردهمایی روشنفکران بوده و با گذشت زمان و گسترش شهر و فرسوده شدن بافت شهری حالا جزئی از مرکز شهر به شمار می رود. نام استقلال به واسطه جنگ استقلال ترکیه بر این خیابان گذاشته شده است.

چرا در اغلب سایت ها کلمه قلب شهر به این خیابان و میدان تقسیم یا تکسیم داده شده است؟ در واقع به دلیل مرکزیت این منطقه و پر جنب و جوش بودن این منطقه این لقب را به آن نسبت داده اند. زیرا این خیابان بسیار پر تردد می باشد و حتی در طول شب هم جمعیت زیادی به شب زنده داری در این خیابان مشغولند در واقع این خیابان زنده ترین خیابان شهر استانبول است و مردم از حضور در این خیابان و تماشای جریان زندگی احساس خوبی دارند.

این خیابان شاهد سنت ها و ارزش های مردم استانبول بوده است در ماه رمضان شاهد سفره های بزرگ و عمومی افطاری و شادی مردم بوده و در جنگ ها و حوادث و کشمکش ها شاهد خونریزی ها و اتحاد مردم، تغییر مذهب و تنوع مذهب در سالیان دراز، در طول روز صدای موزیک و موسیقی های سنتی و مشاهده رقص ها و نمایش های خیابانی، گاری های فروش غذا، صف مردم بر درب سینماها و کنسرت ها و شب نشینی ها در کافه ها بسیاری شادی ها و غم های دیگر ...

وجود اماکن مذهبی هر فرقه در خیابان استقلال

کلیسای سنت آنتونی دوپا در خیابان استقلال قرار دارد و با معماری نئوکلاسیک خود نوعی موزه زنده و در حال حیات می باشد که در حال حاضر مسیحیان ساکن استانبول در این کلیسا برای عبادت حضور می یابند. دیگر اماکن مذهبی در این خیابان برای انواع مذهب از قبیل صوفیان، ارتدکس و گریگوری و شیعه و سنی و یهودی وجود دارد از قبیل : کلیسای ارمنی گریگوری، کلیسای کاتولیک رومی، کلیسای ارتدکس یونانی، خانه مولوی گالاتا که می‌توان در این مکان رقص درویشان را نظاره کرد، کلیسای یادبود کریمه، کنیسه یهودی، یکی از قدیمی‌ترین مساجد استانبول، یک مسجد زیرزمینی و کلیسای واقع بر پشت بام ارتدکس روسی نام برد.

طول این خیابان حدود 3 کیلومتر است و این متراژ در دل خود کتابخانه ها و سینماها، کافه ها و رستوران ها و نمایندگی های برندهای معروف دنیا، مساجد و کلیساها و گالری های هنری، قدیمی ترین دبیرستان استانبول را جای داده است.

خیابان استقلال از میدان تکسیم شروع میشود میدانی کوچک و توریستی و محاصره شده با هتل ها که نمادی از جنگ ترکیه که به مجسمه استقلال شهرت یافته، دارد میدان تکسیم مکانی بسیار عالی برای عکاسی می باشد زیرا کبوتران بسیاری در این منطقه پرواز میکنند و مردم به آنها دانه می دهند.

از جاذبه های عالی این خیابان می توان به موزه رقص درویش ها اشاره کرد. حتما به موزه رقص درویشان یا موزه رقص سماع در خیابان استقلال استابول سری بزنید تا اطلاعات جذاب تری از شاعر بزرگ کشورمان و جهان مولانا بدست بیاورید. موزه رقص درویشان در حال حاضر لباسها و ابزار آلات موسیقی و رقص این جمعیت را به نمایش گذاشته است اما سالن دیگری در مجاورت این موزه است که می توانید به مشاهده رقص سماع در آن بپردازید. این موزه اطلاعات مستندی از فرقه صوفیه به شما ارائه می دهد.

خیابان استقلال و برندهای معروف

در این خیابان می توانید معروف ترین برندها یا بروز ترین اجناس و کالاها را مشاهده کنید از نمایندگی برند های معروفی که در این خیابان فعالیت دارند و میتوانید از آنها خرید کنید عبارتند از : کوتون، آدیداس، نایک، زارا، دیزل، ال سی واکیکی، Debenhams، Guess، Mango همچنین برندهای خوراکی نظیر : مک دونالد، کی اف سی، پیتزا هات و برگر کینگ

همچنین خوراکی های محلی بلوط بو داده،‌ بلال آبپز، نوعی نان محلی، بستنی و صدف خام نیز قابل دسترسی هستند. از جمله محبوبیت های جهانی شهر استانبول که تبدیل به نمادی جهانی شده است ترامواهای قدیمی هستند که مسافران را در این خیابان جابجا میکنند ولی امروزه جنبه گردشگری داشته و بیشتر با استقبال توریست ها مواجه شده است.

با تمام مطالب فوق که شما را ترغیب میکند هرچه سریعتر از این منطقه بازدید کنید نکته قابل توجه بافت فرسوده و کوچه های باریک آن می باشد که بزودی در انتهای خیابان شما را شگفت زده خواهد کرد کوچه هایی که با نمایندگی های برندها و گالری های هنری و آن همه امنیت وسط خیابان زیاد تناسبی ندارد و این امری کاملا طبیعی، برای خیابانی تاریخی با بافت فرسوده می باشد.

بیشتر بخوانید :
منابع :