همه روزه گردشگران زیادی از این تنگه دیدن میکنند چرا که کاخ ها، ویلاهای سنگی، مساجد و کلیساها، موزه ها، قلعه ها، قصرها و رستوران های زیادی در اطراف این تنگه وجود دارند. همچنین بعضی از مردم استانبول، یعنی مردمی که منازلشان در قسمت اروپایی استانبول و محل کارشان در قسمت آسیایی است یا برعکس، هر روز برای رفتن به محل کار با قایق یا کشتی از این تنگه عبور می کنند. همچنین کشتی های تجاری و تفریحی زیادی از این تنگه روزانه عبور میکنند. چندین کشتی تفریحی ایرانی که هر شب در این تنگه یا اسکله امینونو برنامه دارند عبارتند از: کشتی سوداتور، کشتی نیس، کشتی آرش، کشتی دایان و ...

این کشتی ها برنامه های ویژه ای برای ایرانیان تدارک دیده اند از جمله: رقص های عربی و ترکی، صرف انواع نوشیدنی و شام های ایرانی و ترکی، با حضور خوانندگان و نوازندگان ایرانی.
شما می توانید شب ها همزمان که از برنامه های مفرح کشتی ها استفاده می کنید، از جاذبه های تنگه بسفر نیز روی کشتی لذت ببرید.

دیدنی های اطراف تنگه بسفر:

محله میرگان: این محله خانه هایی با معماری قدیمی دارد. همچنین در آن پارک سرسبزی وجود دارد که در ماه آوریل گل های لاله زیادی در این پارک میروید.

محله ببک: این محله نیز همانند محله میرگان پارکی سرسبز دارد با این تفاوت که فروشگاه ها و رستوران های این محله بیشتر جلب توجه می کند. شما میتوانید در این محله از غذاهای دریایی و بستنی لذت ببرید.

محله اورتاکوی: این محله مساجد، کلیساها، کلوپ های شبانه و غذاهای خیابانی معروفی دارد.

قصرهای عثمانی: قصرهایی در اطراف تنگه بسفر حضور دارند از جمله قصر عثمانی دلما باغچه و توپکاپی که سالانه صدها نفر از آن بازدید می کنند، و قصر بیلربی که اقامتگاه سلاطین عثمانی بوده است.

مساجد تاریخی: همانطور که میدانید مساجد تاریخی زیادی در استانبول هستند که اطراف تنگه بسفر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله مسجد اورتاکوی که معماری سبک باروک دارد و مسجد ایسکل کامی در اوزکودار که به مسجد مهریماه سلطان نیز شهرت دارد.

موزه های تاریخی: موزه ساکیپ سابانجی  که اسباب و آثار هنری آن به دانشگاه واگذار شده است و منظره زیبایی از تنگه بسفر را می توان از این موزه تماشا کرد. همچنین موزه سادبرک حانیم که مجموعه ای از آثار باستانی و هنر ترکی اسلامی است که این آثار همیشه در حال تغییرند.

قلعه های جادویی: قلعه انادولو جنونس که به آن قلعه یوروس نیز می گویند. این قلعه بر روی تپه قرار دارد که پیاده روی آن را سخت می کند. در طرف دیگر تنگه بسفر، قلعه راملی وجود دارد که شما میتوانید همه روزه به جز چهارشنبه ها از آن بازدید کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :