تاریخپه پیدایش میدان تکسیم به سال 1928 میلادی برمی گردد که مجسمه ساز ایتالیایی پیترو کانونیکا آن را ساخته است.همچنین در وسط این میدان، مجسمه آتاتورک، که خیلی برای ترک ها با ارزش است، قرار گرفته است، چرا که او جمهوری ترکیه را در سال 1923 جهت استقلال ترکیه تاسیس کرد.

علت نامگذاری تکسیم

تکسیم یعنی تقسیم کردن و علت نام گذاری این میدان به تقسیم وجود آب انبار سنگی بزرگ در گذشته در این میدان است که کار تقسیم آب را در ضلع غربی این میدان انجام میداده است.

موقعیت مکانی و سیستم حمل و نقل تکسیم :

تکسیم که در قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته، به دلیل مرکزیت، به راحتی به تمام شهر با وسایل نقلیه دسترسی دارد. از جمله وسایل حمل و نقل عمومی که شامل مترو، تراموای، دلموش و تاکسی می شوند. همچنین شما می توانید با مترو از ایستگاه تکسیم به ایستگاه شیشلی بروید و از آنجا از مترو پیاده شده و در ایستگاه مجیدیه کوی سوار متروبوس شده و به غرب استانبول (پایگاه ایرانیان ترکیه) سفر کنید. همچنین میدان تکسیم محل برگزاری اجتماعات اعتراضی مردمی علیه دولت، و نیز برگزاری جشن و پایکوبی های شب عید نیز می باشد.

تور استانبول شما را به این جاذبه گردشگری می برد. شما همچنین می توانید از پرندگانی که به میدان تکسیم می آیند و روی زمین می نشینند دیدن کنید و به آنها غدا دهید. فروشندگانی نیز به صورت سیار در میدان تکسیم حضور دارند تا از آنها غذای پرنده بخرید. همچنین بازاریابان ایرانی زیادی در میدان تکسیم حضور دارند تا از آنها تورهای مختلف گردشگری نظیرتور کشتی، تور آکواریوم، تور آسیایی و تور جزیره بخرید چرا که بازار رقابتی شدیدی در این میدان بین ایرانیان شکل گرفته است.

هتل ها و رستوران های تکسیم:

تور لحظه آخری استانبول، امکان استفاده شما از هتل ها و رستوران های متنوع استانبول از جمله میدان تکسیم را فراهم می آورد. شما میتوانید در مجاورت این میدان دونرهای ترکی، آدانا کباب، شیش کباب، مک دونالد، کی اف سی، کینگ برگر و ... نوش جان کنید. همچنین چندین هتل معروف 5 ستاره تکسیم عبارتند از: Elite world hotel (هتل الیت ورد)، BVS Lush hotel taksim (هتل بی وی اس لاش تکسیم استانبول)، Hilton Istanbul bomonti hotel & conference center ( هتل هیلتون بمونتی استانبول) و ...

میدان تکسیم تا قسمت آسیایی استانبول هم فاصله زیادی ندارد و همچنین اسکله امینونو که کشتی های تفریحی زیادی از جمله کشتی های ایرانی در آن حضور و برنامه دارند هم به این میدان بسیار نزدیک است. همچنین در میدان تکسیم چندین گل فروشی وجود دارد که می توانید از آن لذت ببرید و گل خریداری کنید.میدان تکسیم میدانی است که کمتر کسی بدون اینکه توجهش به این میدان جلب شود، از این میدان عبور می کند و معمولا همه گردشگران با این میدان عکس میگیرند.

روزانه 3 میلیون نفر از این میدان عبور می کنند و بهترین هتل های 4 و 5 ستاره نیز در نزدیکی این میدان قرار دارند و پیشنهاد ما نیز اقامت در یکی از هتل های میدان تکسیم یا نزدیک آن است چرا که دسترسی خوبی به کل شهر و مراکز گردشگری و مراکز خرید دارند. از جمله معروف ترین و نزدیک ترین مراکز خرید به میدان تکسیم، مرکز خرید گرند جواهیر می باشد.میدان تکسیم استانبول جهت حفظ امنیت گردشگران شاهد حضور ماشین های زرهی و نظامی دولت ترکیه نیز می باشد که در حال رفت و آمدند که حس امنیت را به توریست ها القا می کنند. همچنین مامور مخفی های زیادی نیز در این میدان و خیابان استقلال گشت میزنند.

بیشتر بخوانید :
منابع :