مرکز خرید جواهیر توسط شرکت امریکایی مینورو با هزینه ای بالغ بر 250 میلیون دلار ساخته شده است. مرکز خریدی که در سال 1987 ساخت آن در محل انبار اتوبوس های قدیمی شهر آغاز شد و با 343 فروشگاه در اکتبر سال 2005 با حضور سران جمهوری ترکیه افتتاح شد و از آن روز تا حالا لقب بزرگترین مرکز خرید اروپا و ششمین مرکز خرید بزرگ دنیا در 6 طبقه را از نظر وسعت و مساحت از آن خود کرده است. مساحتی بالغ بر 420000 متر مربع که 110000 متر مربع آن به فروشگاه ها، 71000 متر مربع آن به پارکینگ و مابقی آن به مکان های تفریحی این پاساژ اختصاص داده شده است. سقف این فروشگاه نیز با مساحت 2500 متر از شیشه ساخته شده و دومین ساعت بزرگ دنیا نیز در این مرکز خرید قرار دارد.

قابل ذکر است که پارکینگ این مجموعه ظرفیت 2500 خودرو را دارد. ابتدا قرار بر این بود که در کنار این مرکز خرید، دو آسمان خراش هم ساخته شود، یکی 40 طبقه و دیگری 48 طبقه اما علت عدم ساخت کامل این پروژه مشخص نیست. شاید کمپانی cevahirler group  که مالکیت این مرکز خرید را دارد بتواند پاسخگوی این سوال باشد.

طبقات مرکز خرید جواهیر:

تور استانبول شما را در بازدید از این مرکز خرید مهم دعوت می کند. در طبقه اول فروشگاه های لوازم خانگی قرار دارند. از جمله برندهای لوازم خانگی که در این طبقه قرار دارند عبارتند از: سونی (SONY) ، بوش (BOSCH) ، سامسونگ (SAMSUNG) ، ال جی (LG) ، تکنو (TEKNO) و ...
در طبقات دوم و سوم فروشگاه های پوشاک قرار دارند. جایی که بسیاری از ایرانیان از این طبقات حداکثر استفاده را می برند. از جمله برندهای این طبقات عبارتند از: کوتون (KOTON) ، ال سی وایکیکی (LCW) ، دیفکتو (DE FACTO) ، بنتون (BENETTON) ، زارا (ZARA) ، پولو (POLO) ، مانگو (MANGO) و ...

طبقه چهارم بورس کیف و کفش و ساعت و عینک است. طرفداران برندهایی نظیر آدیداس (ADIDAS) ، پوما (PUMA) ، نایک (NIKE) ، بامبی (BAMBI) ، کینگ پاولو (KING PAOLO)، شوز مور (SHOES MORE) ، اپمار اپتیک (OPMAR OPTIC)  ، آتاسون اپتیک (ATASUN OPTIC)  و ... میتوانند اینجا از این برندها خرید کنند.

طبقات پنجم و ششم نیز طبقات خوشمزه این پاساژ هستند. شما می توانید برندهای معروف و جذاب بین المللی را در این دو طبقه پیدا کنید و از خوراکی های آنها نوش جان کنید. 34 فست فود و 14 رستوران بین المللی و محلی در این طبقات حضور دارند. برندهای خوشمزه ای که از آنها نمیتوان گذشت از جمله: مک دونالدز (MC DONALDS) ، کی اف سی (KFC) ، کینگ برگر (KING BURGER) ، اسبارو (SBARRO) ، پوپیس (POPEYES) ، دنیای قهوه (KAHVE DUNYASI) ، استارباکس کافی (STARBOX COFFEE) ، و ... همچنین میتوانید در طبقات مختلف این پاساژ، فروشگاه های اسباب بازی (مانند تویز شاپ ، کارتر و ... ) و فروشگاه های جواهرات ( مانند آلتانبیس ، وی وود و ...) را نیز پیدا کنید.

شهربازی سرپوشیده ای نیز در در طبقه اول این مرکز خرید وجود دارد که در 4 طبقه با مساحت 16000 متر مربع مخصوص کودکان و بزرگسالان ساخته شده است.
جواهیر همچنین شامل 12 سالن سینما و تئاتر بزرگسالان و 1 سالن سینما مخصوص کودکان نیز می شود که جدیدترین فیلم های روز دنیا را برای شما به نمایش می گذارد.

موقعیت جغرافیایی جواهیر:

مرکز خرید جواهیر جنب ایستگاه متروی شیشلی واقع شده است. تا میدان تکسیم با ماشین یا مترو 5 دقیقه و پیاده 15 دقیقه راه است، چرا که فقط دو ایستگاه مترو با تکسیم فاصله دارد. همچنین ایستگاه متروبوس استانبول نیزدر نزدیکی آن قرار دارد که شما می توانید به وسیله آن به غرب استانبول سفر کنید. برای این منظور باید در ایستگاه مجیدیه کوی سوار متروبوس شوید. همچنین با اتوبوس و تاکسی هم میتوانید از تکسیم به جواهیر بیایید.

بیشتر بخوانید :
منابع :