استانبول به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر اروپا، سیستم حمل و نقل جامع و کاملی دارد. مترو، متروبوس، تراموای، اتوبوس، تاکسی دریایی، تاکسی، دلموش و ... همه در شهر بزرگ استانبول موجودند. از جمله مهم ترین سیستم حمل و نقل شهری استانبول، متروبوس می باشد که مرکز این شهر را به غرب آن به طول 50 کیلومتر وصل میکند.

متروبوس استانبول به خطوط BRT شباهت دارند که از بزرگترین بزرگراه استانبول (E5 YOL) میگذرند. این درحالی است که حدود 253 میلیون نفر در سال 2016 با متروبوس جا بجا شده اند. متروبوس مسافران را از سویوتلو چشمه تا بیلیک دوزو در غرب استانبول جا به جا می کند. مسیری که حدود 80 دقیقه طول می کشد. این مسیر مستقیم است، لاین مخصوص دارد پس پشت ترافیک نمی مانید. ضمن اینکه حدودا هر 30 ثانیه یک متروبوس جلوی پای شما در هر ایستگاهی که هستید ترمز میکند ولی باز هم همیشه پر از جمعیت است و معمولا باید ایستاده مسیر را تماشا کنید. این سیستم حمل و نقل 24 ساعنه فعالیت می کند فقط در اوقات نیمه شب که جمعیت کمتر است، چند دقیقه باید منتظر آمدن آن بمانید.

تور استانبول این سیستم حمل و نقل عظیم را که در سال 2007 افتتاح شده و فقط دو سال ساخت آن طول کشیده و 800000 نفر در طول روز جا به جا می کنند را به شما نشان می دهد. همچنین به علت این که این سیستم همانند اتوبوس ولی به سرعت مترو سرویس دهی می کند، متروبوس نامگذاری شده است.

 

بیشتر بخوانید :
منابع :