فاتیح منطقه مرکزی استانبول است که به عنوان یک شبه جزیره تاریخی شناخته می شود که از چندین محله تشکیل می شود و توسط منطقه زیتین بورنو (Zeytin burnu) و ایوپ (Eyup) ، دریای مارمارا ، تنگه بسفر و گلدن هورن (golden horn) احاطه شده است. فاتیح و امینونو دو منطقه از شبه جزیره تاریخی تا سال 2008 بودند. بعد از آن فاتیح تنها منطقه از شبه جزیره، و امینونو همسایه فاتیح شد.
خیابان فاتیح منطقه توسط یونانی ها پیدا شد و ابتدا بایزنتیوم نامیده شد. با امپراطوری رومانیایی ، نام این شبه جزیره به کانستنتینیپول (Consetentinipol) تغییر پیدا کرد. در طی دوره بایزنتیوم شهر، مرکز فرهنگ یونانی و مسیحیت شد. سلطان محمت فاتیح این شهر را در سال 1453 میلادی تصاحب کرد و آن را به عنوان پایتخت جدیدی از امپراطوری عثمانی معرفی کرد.
او شهر را مجدد ساخت و مردم سراسر اروپا را دعوت کرد تا جامعه شهری را بسازد. 10 سال بعد او مسجد فاتیح را ساخت. زمینه تاریخی عمیقی در این منطقه وجود دارد. فاتیح بخش جادویی استانبول است. بر خلاف باور عموم، فاتیح فقط فرهنگ عثمانی را نمایش نمی دهد، بلکه شامل محله های زیادی می شود که هرکدام از آنها ویژگی های خودشان را دارند.
کومکاپی (kumkapi) در کنار دریای مارمارا به رستوران هایی که ماهی سرو می کنند و میخانه های آن معروف است. بالات (Balat) یهودی نشین ، آیوانسارای (Ayvansaray) نوستالژیک و فنر (Fener) ارتودوکس نشین است. در مجموع منطقه فاتیح نمی تواند نوشته شود، بلکه بهترین راه برای گردش در این منطقه ، پیاده روی در این منطقه است.
فاتیح توریستی ترین بخش استانبول است که محل فرمانروایی سه امپراطوری بزرگ (رومانیایی، بایزنتین، و عثمانی) بوده است. فاتیح ساختمان های تاریخی دارد.

مکان های دیدنی فاتیح:

از مهم ترین مقاصد گردشگری منطقه فاتیح حاجی صوفیا، کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد، مخزن باسیلیکا، هیپودروم، موزه باستان شناسی، موزه هنرهای اسلامی و ترکی، پارک گولهانه، کلیسای کورا، مسجد سلیمانیه، دژ یدیکوله، آب گرم والنس، حمام چمبرلیتاش، گرند بازار و بازار مصری هستند.

معماری فاتیح:

معماری منطقه بالات در فاتیح، از معماری یونانی و یهودی الهام گرفته شده است. هنوز هم منطقه بالات در فاتیح قدیمی ترین و سنتی ترین منطقه استانبول است. وقتی شما در منطقه بالات قدم می زنید، می بینید که مردم این منطقه لباس هایشان را از بالکن پهن می کنند و بچه ها در خیابان بازی می کنند. بالات بهشت گمشده استانبول و مکانی مناسب برای عکس گرفتن است. در حال حاضر این منطقه میراث یونسکو است. یونسکو خانه های خراب این منطقه را ترمیم کرده، اما ساختار تاریخی آن را تغییر نداده است.
منطقه بالات در لیست دولتبرای توسعه حمل و نقل استانبول قرار دارد. این پروژه می تواند یک شکست بزرگ برای ترکیه باشد، پروژه ای که با محله نسلیشاه شروع شد . پروژه ای که با هدف کمک به مردم فقیر یا توسعه حمل و نقل آنها شروع نشد بلکه با هدف سودجویی دولت شروع شد. دولت می خواهد خانه های باستانی را تخریب کند و منطقه فاتیح را به منطقه ای مدرن تبدیل کنید تا آن ها را به قیمت هایی گران بفروشد. بعد از نسلیشاه نوبت به مناطق بالات، فنر و آیوانسرای خواهد رسید.
تور استانبول شما را به دبدن این منطقه گردشگری دعوت می کند.

بیشتر بخوانید :
منابع :