منطقه یا خیابان شیشلی یا در برخی سایت ها با کلمه خیابان سیسلی مواجه شده اید و شاید برایتان مهم باشد که بدانید بر این منطقه چه فرهنگ و  خصوصیاتی حکومت می کند و چه افرادی در آن زندگی میکنند، قیمت ها در این منطقه چگونه است و غیره ... بنابراین با ما همراه باشید.

خیابان شیشلی یا منطقه شیشلی متعلق به بخش اروپایی استانبول می باشد و بخشی از آن بسیار نزدیک به دریای مرمره می باشد. البته قابل ذکر است که اگر مشتاق هستید وقت زیادی را در میدان تکسیم بگذرانید، خیابان شیشلی نزدیک به این میدان قرار دارد اما برای گردشگران تور استانبول و مسافران نا آشنا به خیابانها و کوچه های شهر کمی دشوار است که با راههای میان بر به این میدان برسند پس بهتر است از وسایل نقلیه عمومی یا خودرو شخصی استفاده نمایند.

منطقه شیشلی از معروف ترین و شناخته شده ترین و قدیمی ترین مناطق در بین گردشگران تور استانبول و شاید از بهترین مناطق شهر استانبول باشد. ساختار شهری منطقه شیشلی در نوع خود منحصر به فرد می باشد زیرا ترکیب دلنشینی از معماری اروپایی مدرن و سنتی را در این منطقه مشاهده خواهید کرد. اما بهتر است بدانیم بدلیل مد و فرهنگ و ساختار انسانی حاکم بر این منطقه به منطقه ای گران قیمت تبدیل شده است. این منطقه بیشتر از منطقه معروف و پر رونق تکسیم مسکونی می باشد اما در عین حال مراکز تجاری و سرگرمی بروز و با شکوهی دارد هوایی تمیز و خوب نسبت به مناطق دیگر دارد زیرا هم به منطقه ساحلی نزدیک است و هم رفت و آمد وسایل نقلیه کمتر از سایر مناطق در این منطقه دیده می شود. همچنین ساختماهای مسکونی شیک که شهروندان و گردشگران زیادی در تور استانبول را به سمت خود جذب میکند و نقش تجاری و درآمدزایی این منطقه را در شهر استانبول نمی توان نادیده گرفت.

منطقه شیشلی در ذهن بسیاری از گردشگران تور استانبول منطقه ای اعیان نشین و مدرن و مملو از مراکز خرید و هتل و رستوران ها نقش بسته است. اما این منطقه مساجد و کلیساها و موزه هایی دارد که به دلیل کمتر شناخته شدن جمعیت کمتری به آن مراجعه می کنند و شما شانس بازدید از امکانی را دارید که برای دیدنشان ناچار نیستید با جمعیت دست و پنجه نرم کنید. قدم زدن در شیشلی تجربه قدم زدن در عصر معاصر ترکیه می باشد.

یکی از موزه های منطقه شیشلی برای گردشگران تور لحظه آخری استانبول خانه موزه آتاتورک می باشد بنایی سه طبقه به رنگ صورتی که زمانی خانه شخصی فردی سیاسی بوده و در جنگ استقلال ترکیه نقش کلیدی داشته. موزه دیگری قصر ایحلامور متعلق به حاکم عثمانی بوده و قبل ها خارج از شهر به عنوان پناهگاهی برای زنان و فرزندان حاکم کاربرد داشته. با درختان محاصره شده و اطراف آن باغ است. مسجد دیدنی دیگری در منطقه شیشلی که می توان نام برد مسجد تاریخی تشویقیه می باشد این مسجد اولین مسجد به سبک اروپایی می باشد و توسط سلطان سلیم تکمیل شد و با کاخ دولما باغچه هم دوره می باشد. موزه نظامی استانبول نیز در منطقه شیشلی واقع شده است. در این موزه می توانید انواه ادوات جنگی ارتش استانبول را در هزار سال اخیر و رژه های نظامی با لباس های مربوط به هر صده را مشاهده کنید. همچنین یک سالن از این موزه به نمایشگاه آثار هنری اختصاص دارد. کلیسای سنت اسپریت یا کلیسای جامع نیز در زمره آثاری قرار دارد که معماری و چیدمان آن در منطقه شیشلی گردشگران تور استانبول را جذب خود می نماید. گالری هنر مدرن استانبول نیز مکانی زیبا و مملو از آثار هنری رنگارنگ و مدرن می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست. همچنین از منطقه شیشلی می توانید به یک پارک جنگلی زیبا بروید که برای رفتن به آن باید از تلکابین استفاده کنید.

خیابان شیشلی و یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری آن بازار گرند جواهر که علاوه بر اینکه خود به تنهایی گردشگران تور استانبول و تاجران را جذب می کند خیابانهایی که در مجاورت آن قرار دارند بسیار جذاب و دیدنی است خیابانهایی که در عین قدیمی بودنشان هنوز روح دارند و جمعیت زیادی در آن به کسب درآمد و گذران زندگی مشغولند و صدای همهمه تکاپوی گارچیان و رهگذران درون این خیابانهای قدیمی حس شعف خوبی به گردشگر منتقل می نماید. همچنین نزدیکی معماری خیابانهای پشت بازار گرند جواهر ، به کوچه بازارهای سنتی ایران حس غربت را از شما دور کرده و بسیار کنجکاو می شوید که پیچ و واپیچ این تو در توی نا آشنا را کشف کنید. در عین حال بازار گرندجواهر نیز دومین مرکز خرید بزرگ جهان و بزرگترین مرکز خرید اروپا می باشد.

منطقه شیشلی بازارها و مراکز تجاری متعددی نیز دارد که عبارتند از : مرکز خرید زورلو که به گرانترین مرکز خرید در بین ایرانیان شهرت یافته است این مجتمع مرکز اغلب برندهای معروف دنیا می باشد همچنین رستوران ها و کافی شاپ ها و مراکز و نمایشگاههای هنری، سرزمین بازی و سینماهایی در این مرکز وجود دارد – مرکز خرید آستوریا فروش اغلب برندهای معروف از هر نوع کالایی و هچنین مرکز اسپا و فیتنس و شنا در این مجتمع وجود دارد – مرکز خرید ترامپ علاوه بر بازار، صفحه نمایش تئاتر و سینمای مخصوص کودکان و رستوران ها و کافی شاپ ها و زمین بازی را هم مشاهده خواهید کرد و …

خیابان سیسلی رستوران ها و کافه های زیادی نیز دارد که رستوران ها عبارتند از : دلیکتِسِن بیشتر غذاهای غربی در منو خود ارائه میکند. وان کاهوالتی اِوی به ارائه صبحانه و ناهار شهرت دارد. نیشتانتاشی کوش باشی در ارائه غذاهای گوشتی و کباب شهرت یافته. کافه عشق ویو رو به دریا و قهوه هایش شهرت یافته. جانیم جیریم بسیار ساده اما طعم خوب گوشت هایش شهرت یافته است. رستوران یکتا کیفیت عالی غذاهای سنتی و مکان سنتی اش شهرت یافته است. کافه شیشلی و بیسترو غذاهای ایتالیایی و شور مردم و قیمت مناسبش شهرت یافته است.
منطقه شیشلی همچنین به فرودگاه آتاتورک نزدیک می باشد چون هر دو در منطقه اروپایی استانبول قرار دارند.

بیشتر بخوانید :
منابع :