خرید خانه در ترکیه موضوعی است که طی سال های اخیر، نقل محافل شده و خواهان بسیاری دارد. شرایط اقتصادی، دریافت پاسپورت کشور و پیش بینی برای تضمین آینده، سبب می شود تا افراد تمایل داشته باشند املاک و مستغلاتی را در کشور ترکیه برای خود خریداری نمایند. اما چگونه می توان اعتماد کرد؟ آیا با خرید ملک ترکیه، اقامت دائم خواهم داشت؟ همراه استانبولیار باشید تا به این سوالات پاسخ داده شود.

خرید خانه در ترکیه با توجه به قانون اساسی این کشور، اصل تقابل می باشد. این قانون به این معنی است فقط افرادی اجازه خرید ملک در ترکیه را دارند که اتباع ترکیه بتوانند در آن کشورها نیز ملک خریداری کنند. این قانون شامل تمام شهروندان اروپایی به جز کشورهای بلژیک، اسلواکی، قبرس و چک می شود. البته خرید ملک در کشور ترکیه برای ایرانیان نیز امکان پذیر بوده که نیمی از متقاضیان خرید ملک ترکیه، ایرانی ها هستند.

خرید خانه در ترکیه منجر به اقامت دائم می شود، اما این اتفاق تحت شرایطی انجام می گیرد که برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب دریافت اقامت ترکیه مراجعه کنید. در حال حاضر شما می توانید با پرداخت 60،000 دلار آمریکایی اقامت کشور ترکیه (اقامت موقت) را دریافت کنید. ولی با خرید ملک به ارزش 250،000 دلار آمریکایی در ترکیه، گذرنامه این کشور (اقامت دائم) برای شما صادر می شود.

چه محدودیت هایی برای خرید خانه ترکیه وجود دارد؟

خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی شامل محدودیت هایی می شود که از طرف دولت ترکیه اتخاذ شده است. این محدودیت ها را به این ترتیب برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد. توجه داشته باشید برای خرید ملک و مستغلات در ترکیه باید به این محدودیت ها و شرایط، احترام بگذارید.

1-اتباع خارجی حقیقی از منطقه هایی که توسط دولت ترکیه مجاز اعلام شده است، می توانند ملک در ترکیه یا زمین را خریداری (سرمایه گذاری) کنند. این املاک می تواند مکان کسب درآمد (ملک تجاری)، زمین مزروعی و ... باشد. اگر شما یکی از موارد ذکر شده را خریداری کنید، باید طی 2 سال اقدام به ساخت سازه و پروژه نمایید.

2- ساخت و ساز در منطقه های شهری ترکیه متفاوت بوده که بعد از خرید ملک، شرایط ساخت سازه هر منطقه به مالک شرح داده می شود. 3-قابل توجه است که افراد نمی توانند در مناطق نظامی و امنیتی، ملک در ترکیه را خریداری کنند. این قانون شامل شهروندان ترکی و اتباع خارجی نیز می شود.

خرید خانه در ترکیه چه مراحلی را طی می کند؟

کسانی که با سرمایه خود توانسته اند ملک در ترکیه را خریداری کنند باید بدانند تازمان تنظیم سند، چه مراحلی را طی کنند. در این بخش از مطلب با تمامی جزئیات آشنا خواهید شد که البته این مراحل شبیه تنظیم سند در ایران است. ولی یک تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه مطلب ذکر کرده ایم.

بعد از خرید زمین، قراردادی ما بین فروشنده و خریدار تنظیم می شود که تمام جزئیات ساختمانی اعم از طبقه، شرایط زمین یا آپارتمان در آن درج شده است. زمانی که شما ملکی را در ترکیه خریداری نمایید یک راهنما و مترجم از طرف دولت ترکیه در دسترس شما می باشد تا مراحل انجام سند اتمام پذیرد.

همچنین اگر تمایل نداشتید از راهنما استفاده کنید، می توانید یک وکیل معتبر (کارشناسان استانبولیار) را انتخاب کرده تا مراحل فوق الذکر را انجام دهد. بعد از انتخاب وکیل، خریدار ملک ترکیه باید پاسپورت خود را به دفتر اسناد رسمی کشور ترکیه، شهر استانبول، آنتالیا یا ازمیر ببرد. این امر به دلیل شرایط امنیتی بالا از طرف دولت ترکیه الزام شده است.

بعد از تقدیم گذرنامه به دفتر اسناد رسمی، طرفین قرار داد که از طرف دولت ترکیه مشخص شده اند، می توانند توافق نامه مورد نظر خود را امضاء نمایند. سپس مبلغ مورد نظر به حساب فروشنده واریز می گردد و سند همراه گذرنامه خریدار به مراجع ذی صلاح نشان داده می شود و بعد از این مراحل به نام خریدار سند زده می شود.

سند خرید خانه در ترکیه چه نام دارد؟

سند خرید خانه در ترکیه TAPU نام دارد که مشخصات مالک حقیقی زمین یا آپارتمان، عکس مالک زمین، تمبر و امضای رسمی خریدار را نشان می دهد. نکته قابل توجه این است که تمامی اطلاعات خریدار صحیح وارد سند شود تا بعد از تنظیم سند رسمی، مشکلاتی برای خریدار زمین به وجود نیاید.

پس از تنظیم سند، اداره مالیات ترکیه ملزم است برای خریدار یک حساب بانکی ایجاد کند که از الزامات خرید ملک ترکیه می باشد. بعد از بازگشایی حساب بانکی، شماره مالیاتی به مالک زمین اختصاص داده می شود که باید آن شماره را در شهرداری و منطقه مربوطه به ثبت برسانید.

خریدار ملک در زمان نقل و انتقال سند باید 4 % از ارزش زمین، آپارتمان یا ملک را به اداره مالیات پرداخت کنند. عوارض مالیاتی نیز از خریدار و فروشنده به طور یکسان دریافت می شود. البته توصیه استانبولیار به شما این است که جهت سرمایه گذاری حتماً از یک کارشناس معتبر مشاوره بگیرید تا خریدی تضمینی داشته باشید.

آقای افضلیان، کارشناس مجرب خرید خانه و ملک در ترکیه هستند که تجربه ای دیرینه دارند. شماره های 021،43000020 و 09121208120 و 051،38096 در دسترس شما قرار دارد تا بتوانید مشاوره رایگان وکاربردی دریافت کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :