بازار بزرگ در مکانی واقع شده است که مغازه های تامین مایحتاج ایاصوفیه در زمان امپراطوری روم شرقی در آنجا قرار داشتند. این بازار به دستور سلطان مِحمِت فاتح در سال ١۴۶١ ساخته شده است و از آن زمان یکی از مراکز تجاری مهم بود. این بازار یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مراکز خرید دنیا با متراژ ۴٨ هزار متر مربع، ۶۰ راهرو و در حدود ۵۰۰۰ فروشگاه می باشد. بازار بزرگ در درون دیوارهای شهر واقع شده است و همچنین در نزدیکی اولین کاخ سلطان یعنی کاخ قدیمی قرار داشت. در قرن شانزدهم یعنی در دوره فرمانروایی سلطان سلیمان این بازار گسترده شد و در سال ١٨٩۴ به دلیل خرابی های ناشی از وقوع زلزله بازسازی گردید.
این بازار با اجناس با ارزشش از جمله طلا وجواهرات، سرامیک های رنگ شده با دست، فرش، اجناس گلدوزی شده، ادویه و مغازه های عتیقه فروشی اش مشهور است.
این مجموعه شامل دو مسجد، چهار فواره، دو حمام و چندین کافه و رستوران می باشد. در مرکز این بازار سالنی با سقف پوشیده بلندی قرار دارد که در گذشته و هم اکنون می توان اجناس عتیقه با ارزشی از جمله مبلمان، ظروف مسی، تسبیح های کهربا، سلاح های منبت کاری شده، آینه های مروارید، قلیان، ساعت، جاشعمی، سکه های طلا و نقره قدیمی، طلا و جواهرات در آن یافت. بازار بزرگ چهار درب اصلی دارد.
این بازار روزانه در حدود ٢۵۰ تا ۴۰۰ هزار بازدید کننده دارد و در سال ٢۰١۴ در لیست پربازدید کننده ترین جاذبه های گردشگری جهان جایگاه اول را با ٩١ میلیون و ٢۵۰ هزار بازدید کننده در سال به خود اختصاص داد.

راهنمای سفر: برای رسیدن به بازار می توانید سوار تراموا (قطار شهری) به مقصد بیازیت، اونیورزیته (دانشگاه) و یا سیرکیجه شوید. از ایاصوفیه و مسجد بلو (آبی) تا بازار پیاده حدوداً ١۵ دقیقه راه است.

نام مرکز خرید استانبول: مرکزخرید بازار بزرگ استانبول | Grand Bazaar

زمان باز بودن: از دوشنبه تا شنبه از ساعت ٩ صبح تا ٧ بعد از ظهر. یکشنبه ها و تعطیلات رسمی بازار تعطیل است

آدرس مرکز خرید : Kalpakçilar Caddesi, Sorguçlu Han. No: ٢٢, Kapaliçarsi Yönetimi, Beyazit, Fatih, Istanbul

بیشتر بخوانید :
منابع :