جمعیت استانبول

جمعیت استانبول

جمعیت استانبول برای افراد زیادی حائز اهمیت است، این دلایل بنا به هدف مهاجرتی، تجارت و اقتصادی، گردشگری و سیاسی متغییر می باشد اما به هر حال شهر استانبول بسیار مورد بحث قرار دارد.

جمعیت استانبول یا همان شهر قسطنطنیه معروف و تاریخی از گذشته های دور مورد کنکاش تاریخ شناسان قرار داشت زیرا به طور مداوم در کشمکش و جنگ و آشوب دو قاره اروپا و آسیا قرار داشت و هر یک تلاش می کردند آن را تصرف نمایند.

جمعیت استانبول به طور کلی مرکب از مردمان ترک، کرد و فارس است در این میان سایر اصالت ها نیز دیده می شوند اما جمعیت غالب به همین سه دسته محدود می شود که ترک های این شهر بیشترین جمعیت را دارند.

جمعیت استانبول به لحاظ دین نیز مرکب از مسلمان و مسیحی می باشد و دیگر ادیان با وجود اینکه در این شهر زندگی میکنند اما بسیار کمتر هستند. این جمعیت بسیار متوازن در شهر وجود دارند و همین مساله باعث شده است استانبول دیدنی ترین شهر دنیا برای لمس آیین اسلام و مسیحیت و رسوم و جشن ها و عزاداری های این دو دین باشد.

جمعیت استانبول در عین تضاد و دوگانگی، با نوع دوستی و صمیمیت کلان شهری زیبا را با رعایت قوانین شهری به زیباترین شکل به وجود آورده است. در واقع مردمان استانبول تنها مردمانی هستند که پذیرفته اند سگ ها و گربه ها و کبوترهای شهر نیز شهروندانی هستند که به شهر چهره و حسی نو می بخشند ز این رو این شهر با واکسینه کردن حیوانات به هر دو گروه انسان و حیوان احترام گذاشته و جاذبه ای منحصر به فرد در گردشگری را از آن خود کرده است.

جمعیت استانبول از سال 330 میلادی تا کنون بیش از 350 برابر افزایش یافته است با اینکه این شهر بر روی گسل بزرگی قرار گرفته است و زلزله های عظیمی در طول تاریخ باعث کاهش جمعیت و مرگ و میر در آن شده است اما هرچه بیشتر زمان می گذرد جمعیت این شهر به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

جمعیت استانبول در سالهای اخیر بیش از سده های قبل افزایش دارد و این صرفا به دلیل مهاجرت بی رویه به این شهر است. این شهر با موقعیت تجاری و اقتصادی بی نظیر مکان مناسبی برای اقامتهای کاری و کسب درآمد می باشد.

جمعیت استانبول در حال حاضر قریب به 20 میلیون می باشد که بیش از 60 درصد این جمعیت در منطقه اروپایی زندگی میکنند و کمتر از 50 درصد آنها در منطقه آسیایی اسکان دارند. این شهر با بزرگترین کلان شهر جهان است که دو قاره آسیا و اروپا را در بر گرفته است و از این رو سومین شهر گردشگری جهان شناخته شده است.

جمعیت استانبول بر حسب تعداد مسلمانان نیز به چند دسته تقسیم بندی می شود که شاخه علویان بزرگترین گروه مسلمان شهر هستند و بعد از آنها حنیفیان و بعد شافعیان که اغلب کردها هستند. علویان نیز مسلمانان ترک هستند.

جمعیت استانبول و ماهیت دوگانه آن، این شهر را تبدیل به بزرگترین شهری کرده است که به طور دوستانه بیشترین مسجد و کلیسا را در کنار یکدیگر دارد و بدون خصومت آیین مسحیت و مسلمانی را در شهر اجرا می کند و حتی برای شرکت در این آیین ها گردشگران زیادی به این شهر سفر میکنند.