موزه باستان شناسی استانبول | Archaeological Museum

 درباره موزه باستان شناسی استانبول

این موزه را نقاش و باستان شناس عثمان حمدی در ماه ژوئن سال 1891 تاسیس کرده است. در آن زمان آن را موزه سلطنتی می نامیدند. دو بال کناری در سال 1902 و 1908 به این ساختمان اضافه شده است و ساختمان این موزه در همان قرن یعنی در سال 1991 با یک بخش جدید و سازماندهی مجدد بزرگ شده است. معمار اثرهای تاریخی این ساختمان والوری مشهور بود.
در رو به روی درب ورودی مجسمه تنومند خدای بس (خدای ازدواج) قرار دارد. در سمت چپ سالن هایی که در آن مجسمه های عتیقه بی همتا به نمایش در آمده اند وجود دارند. این مجسمه ها با مجسمه هایی که مربوط به دوران کهن هستند شروع و با مجسمه های دوران روم ادامه می یابند. اولین اتاق شامل سنگ قبر و آرامگاه های قدیمی می باشد و به دنبال آن سالن کِنان اِریم است که در آن می توان آثاری مربوط به زمان حکمرانی ایرانیان بر آناتولی و زمان آفرودیسیاک را یافت. در اتاقی که آن را سه شهر مرمری آناتولیا می نامند یافته هایی از افِسوس، میلِتس و آفرودیسیاس، مجسمه های عصر هلنیستی، تندیس مارسواس و در آخر تندیس هلنیستی که بر گرفته از سبک رومی است قرار دارند.
در سمت چپ درب ورودی بعد از کتاب فروشی و فروشگاه خرید هدیه اتاقی وجود دارد که به عثمان حمدی اختصاص دارد و بعد از سالنی شامل آثار هنری که وی در گورستان سلطنتی صیدا (سومین شهر بزرگ لبنان) یافته است دیده می شود. سه تابوت اولی مربوط به خانواده تابنیت پادشاه صیدا است.
بر روی دیوار ساختمان جدید معبد آتنا در افسوس در اندازه های واقعی اش چاپ شده است. در سالن اولی بخش فرهنگ های محلی استانبول صنایع دستی نفیسی مربوط به دوران مختلف به نمایش گذاشته شده است. همچنین اتاقی که شامل آثار هنری دوره بیزاسن است و بخش دیگری به نام استانبول در طول قرنها در این ساختمان وجود دارند.
در طبقات بالایی قسمتی به نام تمدن آناتولیا و کشورهای همسایه دیده می شود که آثاری از فلسطین، سوریه و قبرس با توجه به دوره زمانیشان به نمایش گذاشته شده است.

نکته: با استفاره از کارت موزه می توانید از این موزه به رایگان بازدید کنید.

آدرس : Osman Hamdi Bey Yokusu | Sultanahmet, Istanbul

نام مرکز دیدنی استانبول: موزه باستان شناسی استانبول | Archaeological Museum

 قیمت : ارزان ( حدوداً 5 یورو )

زمان باز بودن: هر روز به جز دوشنبه ها از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر